2013-2014 Georgia Regional Future City Winners

Posted:

Comment



SPECIAL AWARDS

THE JACKIE WINCHESTER PEOPLE’S CHOICE AWARD

SPSU FOUNDATION

THE GEORGIA PEOPLE’S CHOICE AWARD IS PRESENTED TO THE FUTURE CITY SELECTED BY PEERS AS TRULY SPECIAL.

TEAM: Steam Falls

SCHOOL: Steampunk Robotics

TEACHER: Pita Badila

ALUMNI AWARD

FUTURE CITY NATIONAL

 

PRESENTED TO A FUTURE CITY ALUMNI FOR ACCOMPLISHMENTS FOLLOWING THEIR PARTICIPATION IN THE FUTURE CITY COMPETITION

ALUMNI: Spencer Murphy, currently here at SPSU

SCHOOL: Mill Springs Academy

TEACHER: Martha Muir

 

BEST VIRTUAL CITY

SPSU

SCHOOL OF COMPUTER SCIENCE & SOFTWARE ENGINEERING

PRESENTED TO THE TEAM WITH HIGHEST SCORE ON THE VIRTUAL CITY COMPONENT OF THE COMPETITION.

TIE

TEAM: Wonderland

SCHOOL: Double Churches

TEACHER: Mandy Chase

 

TEAM: Ultimo Transito

SCHOOL:  Bear Creek Middle School

TEACHER: Curtis Mathis

 

BEST RESEARCH ESSAY

 

SPSU FOUNDATION

PRESENTED TO THE TEAM WITH HIGHEST SCORE ON THE RESEARCH ESSAY COMPONENT OF THE COMPETITION.

TEAM: ARK CITY

SCHOOL: - St Jude the Apostle

TEACHER: Eleonora Straub

BEST PHYSICAL MODEL

 

SHELL

 

PRESENTED TO THE TEAM WITH HIGHEST SCORE ON THE PHYSICAL MODEL COMPONENT OF THE COMPETITION.

TEAM: Kalvatopia

SCHOOL: Marietta Middle School

TEACHER: Freddy Perry

 

BEST TEAM PRESENTATION

 

SEI Georgia

PRESENTED TO THE TEAM WITH HIGHEST SCORE ON THE TEAM PRESENTATION COMPONENT OF THE COMPETITION.

TEAM: Kalvatopia

SCHOOL: Marietta Middle School

TEACHER: Freddy Perry

ROOKIE TEAM OF THE YEAR

 

SHELL

PRESENTED TO A TEAM PARTICIPATING IN FUTURE CITY FOR THE FIRST TIME WITH THE HIGHEST OVERALL SCORE

TEAM: Steam Falls

SCHOOL: Steampunk Robotics

TEACHER: Pita Badila

SOCIETY AWARDS

BEST LAND SURVEYING PRACTICES AWARD

$100 CASH PRIZE  PROVIDED BY NCEES

 

NCEES

THE DESIGN THAT EMPLOYS THE BEST LAND SURVEYING PRACTICES, TAKING INTO CONSIDERATION THE HIGH STANDARDS USED BY SURVEYORS TO HELP PROTECT THE PUBLICS SAFETY ADN WELFARE.

TEAM: Langhanville

SCHOOL: Lanier Middle School

TEACHER: Michelle Langhans

MOST HOLISTIC APPROACH

$100 CASH PRIZE  PROVIDED BY CH2MHILL

 

CH2M HILL

 

THE CITY THAT BEST INCORPORATES SUSTAINABILITY AND AN INTEGRATED APPROACH TO MANAGING RESOURCES AND INFRASTRUCTURE SYSTEMS.

TEAM: Elantopia

SCHOOL: Queen of Angels

TEACHER: Peggy DeGance & Sue Van Roooyan

BEST MANAGEMENT OF WATER RESOURCES

 

SPSU FOUNDATION

DESIGN THAT BEST DEMONSTRATES THE FOLLOWING:

  • EFFICIENT DESIGN OF WATER TREATMENT AND DISTRIBUTION FO HUMAN CONSUMPTION, AGRICULTURE, INDUSTRY, RECREATION, AND FIRE PROTECTION
  • RESPONSIBLE SEWAGE COLLECTION AND TREATMENT FOR ENVIRONMENTAL PROTECTION AND COMMUNITY AESTHETICS

INNOVATIVE STORMWATER COLLECTION TREATMENT, REUSE AND/OR DISCHARGE BACK INTO THE ENVIRONMENT

TEAM: Ark City

SCHOOL: St Jude The Apostle  Catholic School

TEACHER: Eleonora Straub

EXCELLENCE IN SYSTEMS INTEGRATION

 

 

SPSU FOUNDATION

 

DEMONSTRATION OF EXCELLENCE IN THE DESIGN OF INTEGRATED SYSTEMS OF PEOPLE, MATERIAL, INFORMATION EQUIPMENT AND ENERGY.

TEAM: Valhalla

SCHOOL: Hightower Trail middle School

TEACHER: Allen Husky

BEST COMMUNICATIONS SYSTEM

 

MICROSOFT

STRATEGIC PLACEMENT OF A COMMUNICATIONS SYSTEM THAT IS BOTH EFFICIENT AND ACCURATE

TEAM: Ivanovil

SCHOOL: Mabry Middle School

TEACHER: Eleonora Straub

BEST FUTURISTIC CITY

 

GSPE

 

USE OF FUTURISTIC ENGINEERING CONCEPTS INTO CITY’S COMMUNICATIONS, ENERGY OR TRANSPORTATION SYSTEM.

TEAM: Pontin

SCHOOL: Richmond Hill Middle School

TEACHER: Ken Deal

MOST INNOVATIVE DESIGN

SPSU FOUNDATION

 

BEST CONCEPTUAL USE OF DIGITAL LIFE/CONTROLS IN SUPPORT OF THE PROBLEM SOLUTION

TEAM: Steam Falls

SCHOOL: Steamppunk Robotics

TEACHER: Pita Badila

MOST INNOVATIVE DESIGN OF INFRASTRUCTURE

SPSU

SCHOOL OF ENGINEERING

DESIGN THAT ACCOMODATES THE MOST INNOVATIVE SYSTEMS (E.G. TRANSPORTATION, WATER AND WASTE WATER) FOR A COMMUNITY.

TEAM: Casablanca

SCHOOL: Mills Springs Middle School

TEACHER: Martha Muir

ARCHITECTURAL EXCELLENCE AWARD

SPSU

THE DEPARTMENT OF ARCHITECTURE

BEST USE OF DESIGN PRINCIPLES TO CREATE A FUTURE CITY IN HARMONY WITH ITS NATURAL ENVIRONMENT AND BEAUTIFUL TO VIEW.

TEAM: Prosperiopolis

SCHOOL: Pine Mountain Middle

TEACHER: Doug Moody

BEST URBAN PLANNING AWARD

 

AIA

ATLANTA

THE DESIGN THAT MOST CONVINCINGLY EMPLOYS BEST URBAN PLANNING PRACTICES IN THE CREATION OF LIVE, WORK, PLAY ENVIRONMENT  THAT; IS WALKABLE, MAXIMIZES MOBILITY, AND EMPLOYS GREEN AND SUSTAIBABLE PRACTICES.

TEAM: Tensoven

SCHOOL: St. Jude the Apostle Catholic School

TEACHER: Eleonora Straub

ACCESSIBLE CITY AWARD

 

 

IEEE

MOST ACCESSIBLE DESIGN FOR PEOPLE WITH DISABILITIES, THE ELDERLY, AND OTHERS WITH MOBILITY IMPAIRMENTS. DESIGN THAT ACCOMODATES THE MOST INNOVATIVE SYSTEMS, (E.G. TRANSPORTATION, PUBLIC RIGHTS OF WAY) FOR A COMMUNITY

TEAM: Casablanca

SCHOOL: Mill Springs  Middle School

TEACHER: Martha Muir

BEST TRANSPORTATION SYSTEM

 

GDOT

 

CREATIVE DESIGN OF TRANSPORTATION SYSTEM THAT ALLOWS BOTH MOBILITY AND TRANSPORT OF GOODS AND SERVICES

Presenter: Commissioner Keith Golden

TEAM: Ark City

SCHOOL: St. Jude the Apostle Catholic School

TEACHER: Eleonora Straub

BEST SUSTAINABLE DESIGN

 

IEEE

 

BEST APPLICATAION OF SUSTAINABLE DESIGN ASPECTS ACROSS THE CITY INCLUDING ECONOMIC, ENERGY AND ENVIRONMENTAL ISSUES.

TEAM: Elantopia

SCHOOL: Queen of Angels

TEACHER: Peggy Degance & Sue Van Rooyan

MOST INNOVATIVE  POWER GENERATION

SHELL

 

MOST INNOVATIVE POWER GENERATION SYSTEM THAT ADDRESSES CRITICAL REQUIREMENTS INCLUDING RELIABILITY, DISASTER PLANNING (BACK-UP POWER) ENVIRONMENTAL IMPACT AND OVERALL COST EFFECTIVENESS.

TEAM: Kalvatopia

SCHOOL: Marietta Middle School

TEACHER: Freddy Perry

BEST FIRE PROTECTION ENGINEERING

 

SFPE

GREATER ATLANTA CHAPTER

SOCIETY DEMANDS THAT BUILDINGS BE FREE OF THREAT FROM FIRE. FIRE PROTECTION FEATURES MAY INCLUDE STRUCTURAL FIRE RESISTENCE, DETECTION AND SUPPRESSION SYSTEMS, EGRESS SYSTEMS, ALERTING SYSTEMS AND LIMITATION OF COMBUSTIBLES.

TEAM: Aquia

SCHOOL: Hightower Trail Middle School

TEACHER: Allen Husky

EXCELLENCE IN THE USE OF BUILDING MATERIALS

 

SPSU

SCHOOL OF ARCHITECTURE AND CONSTRUCTION MANAGEMENT

BEST USE OF BUILDING MATERIAL TO PRODUCE A FUTURE CITY THAT IS BOTH ENVIRONMENTALLY FRIENDLY AND SUSTAINABLE.

TEAM: Steampunk

SCHOOL: Steampunk Robotics

TEACHER: Pita Badila

MOST SUSTAINABLE BULDINGS

 

SPSU FOUNDATION

 

IN RECOGNITION OF ENERGY EFFICIENT BIULDINGS THAT MINIMIZE THIER IMPACT ON THE OUTDOOR ENVIRONMENT AND PROVIDE INDOOR ENVIRONMENTAL QUALITY FOR BUILDING OCCUPANTS.

TEAM: Elantopia

SCHOOL: Queen of Angels

TEACHER: Peggy DeGance & Sue Van Rooyan

MOST  INNOVATIVE CONSTRUCTION TECHNIQUES

SPSU

THE DEPARTMENT OF CONSTRUCTION MANAGEMENT

DESIGN THAT BEST DEMONSTRATES THE USE OF INNOVATIVE CONSTRUCTION TECHNIQUES

TEAM: Geosphere

SCHOOL: Marietta Middle School

TEACHER: Freddy Perry

BEST INCORPORATION OF CULTURAL AND HISTORICAL RESOURCES

 

WJE

THE CITY WHOSE DESIGN BEST INCORPORATES HISTORICAL AND CULTURAL SITES, BUILDINGS, INFRASTRUCTURE AND CUSTOMS.

TEAM: Pontin

SCHOOL: Richard Hill Middle School

TEACHER: Ken Deal

BEST USE OF NANO-TECHNOLOGY

MICROSOFT

THE BEST USE OF NANOTECHNOLOGY TO IMPROVE THE QUALITY OF LIFE OF THE CITY’S CITIZENS. THIS MAY INCLUDE NANO-ENABLED;

  • ENERGY EFFICIENCY IN LIGHTING, MOTORS, APPLIANCES, VEHICLES OR COMMUNICATION DEVICES.
  • NANO ENHANCED MATERIALS IN BUILDINGS, ROADS BRIDGES
  • TECHNOLOGY USED FOR ENVIRONMENTAL CLEAN UP

TEAM: Ark City

SCHOOL: St Jude the Apostle Catholic School

TEACHER: Eleonora Straub

A complete list of participating schools is as follows:

Participating Georgia Schools

School

Address 1

City

State

Zipcode

Sherwood Christian Academy

1418 Old Pretoria Road

Albany

GA

31721

Amana Academy

285 South Main Street

Alpharetta

GA

30009

Mill Springs Academy

13660 New Providence Road

Alpharetta

GA

30004

Imhotep Academy

599 Tatnall Street

Atlanta

GA

30314

Ralph J. Bunche Middle School

2250 Perry Blvd

Atlanta

GA

30318

St. Jude the Apostle

7171 Glenridge Dr

Atlanta

GA

30328

The Galloway School

215 West Wieuca Rd

Atlanta

GA

30342

Double Churches Middle School

7611 Whitesville Rd

Columbus

GA

31904

TGI Tech (Teen Girls in Technology

3535 Dogwood Farms Rd.

Decatur

GA

30273

Steampunk Robotics Club

7198 Raintree Loop

Jonesboro

GA

30236

North Cobb Christian School

4500 Lakeview Drive

Kennesaw

GA

30144

Pine Mountain Middle School

2720 Pine Mountain Circle

Kennesaw

GA

30152

East Cobb Middle School

380 Holt Rd

Marietta

GA

30068

Hightower Trail Middle School

3905 Post Oak Tritt Rd.

Marietta

GA

30062

Mabry Middle School

2700 Jims Road

Marietta

GA

30066

Marietta Middle School

121 Winn St

Marietta

GA

30064

Brooks County Middle School

2171 Moultrie Hwy

Quitman

GA

31643

Richmond Hill Middle School

503 Warren Hill Road

Richmond Hill

GA

31324

St. Mary's Catholic School

401 E. Seventh St.

Rome

GA

30161

Queen of Angels Catholic School

11340 Woodstock Rd

Roswell

GA

30075

Bear-Creek Middle School

228 Jefferson St

Statham

GA

30666

DHA City

3784 White Sands way

Suwanee

GA

30024