Source: NorthFulton.com

Remove Images

North Fulton students win big at State Technology competition
First place winners include Fulton Sunshine Academy and Crabapple Crossing elementary schools; Northwestern and Taylor Road middle schools, Chattahoochee, Johns Creek and the Fulton Science Academy high schools.

by Candy Waylock

March 27, 2013

FULTON COUNTY, Ga. – Fulton County Schools sent 64 student projects to the Georgia Educational Technology Fair, and brought home 31 first place awards as a result. The state fair was held in Macon recently and consisted of technology projects in 13 categories which earned first place honors at the system level.

Schools which saw multiple first place winners include Fulton Sunshine Academy and Crabapple Crossing elementary schools; Northwestern and Taylor Road middle schools; and Chattahoochee, Johns Creek and the Fulton Science Academy high schools. ­­­

First place awards for area students include:

3D Modeling

Andrew Wang -- Fulton Sunshine Academy ES

Apurva Nemala -- Taylor Road MS

Fethullah Kucuktas and Jackson Morgan -- Fulton Science Academy HS

 

Animated Graphic Design

Nishant Baglodi -- Cogburn Woods ES

Monisha Narayanan -- Chattahoochee HS

 

Case Modification

Eric Oh and Thomas Dietel -- Fulton Science Academy HS

Chaitanya Nakkerty and Hamza Hamki -- Fulton Science Academy HS

 

Digital Photography

Quinn McKeever -- Fulton Sunshine Academy ES

Thomas Tostenson -- State Bridge Crossing ES

Avanthika Ramesh -- Northwestern MS

Brooke Friedman and Rachel Rockas -- Johns Creek HS

 

Digital Video Editing

Devon Merlette and Jacob Dugger -- Alpharetta HS

 

Hardware

Abdul Rahman Bingahlan and Timothy Riordan -- Fulton Science Academy HS

 

Individual Programming Challenge

Siddharth Duddikunta -- Chattahoochee HS

 

Internet Applications

Arul Selvakumar -- Crabapple Crossing ES

Monica Tang and Victoria Chen -- Autrey Mill MS

 

Multimedia Applications

Pranav Viswanadha -- Crabapple Crossing ES

Shreya Ramesh -- Crabapple Crossing ES

Radha Panchap -- Taylor Road MS

Neha Balachandran -- Northwestern MS

Ayesha Iqbal and Azka Iqbal-- Fulton Science Academy HS

 

NonMultimedia Applications

Omer Oncul -- Fulton Science Academy HS

 

Project Programming

Hunter Copp -- Northwestern MS

Andrew Mattie -- Cambridge HS

Cameron Smith and Joshua Tam -- Johns Creek HS

 

Robotics

Eliott Bell -- Northwood ES

Daniel Makarishchev -- Northwestern MS

Boris Jerkovic -- Centennial HS

Albert Shaw and David Mayo -- Johns Creek HS